NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ - 5.04.2020R.

„Hosanna na wysokościach”

Dekret Biskupa Gliwickiego w sprawie wprowadzenia stanu epidemicznego w Polsce


DYSPENSA  OD OBOWIĄZKU NIEDZIELNEGO UCZESTNICTWA  WE MSZY ŚWIĘTEJ


DEKRET  BISKUPA GLIWICKIEGO


1. Dzisiaj przed godziną planowanej Mszy św. kościół będzie otwarty. Po cichej modlitwie, bez udziału wiernych, będzie sprawowana Msza święta.

2. W godzinie Gorzkich Żali Kościół będzie otwarty. W kościele może być max 5 osób.

3. W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę przed godziną planowanej Liturgii kościół będzie otwarty. Po osobistej modlitwie, bez udziału wiernych, będzie odprawiona Msza święta.

4. W Wielki Czwartek Kościół będzie otwarty od 7.00 – 8.00 i 17.00 - 18.00. Na modlitwie jednorazowo może być max 5 osób. O 18.00 przy zamkniętym kościele rozpocznie się Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Nie będzie adoracji Pana Jezusa w ciemnicy.

5. W Wielki Piątek Kościół będzie otwarty od 7.00 – 8.00 i 17.00 do 18.00. Jednorazowo na modlitwie może być max 5 osób. O godzinie 18.00 rozpocznie się, bez udziału wiernych, celebracja Męki Pańskiej. Nie będzie adoracji Pana Jezusa w grobie. Zachęca się wiernych by w swoich domach odczytali Ewangelię o Męce Pańskiej.: J 18,1 – 19,42

6. W Wielką Sobotę nie będzie adoracji Pana Jezusa w grobie. Nie będzie też błogosławienia pokarmów. Kościół będzie otwarty od 7.00 – 8.00 i o 17.00 –  18.00. Może w nim być jednorazowo max 5 osób. Liturgia Wigilii Paschalnej będzie, bez udziału wiernych, sprawowana o 1800.

7. Jeśli nie będzie nowych Dekretów uwalniających od wprowadzonych rygorów,

w Niedzielę Wielkanocną będzie też porządek jak w Niedzielę Palmową. Jeśli będą nowe, korzystne rozporządzenia władzy kościelnej, poinformujemy, niezwłocznie i włączymy dzwony! Nie organizujemy spowiedzi wielkanocnej. Na dziś niech wystarczy akt żalu z miłości do Pana Boga i obietnica spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko to będzie możliwe.

8. Dziękujemy bardzo za przelewy na konto parafialne w BSK. Udało się zapłacić 65% za energię na marcowych rachunkach (gaz i prąd). Pozostało jeszcze do zapłaty 35% z tych zobowiązań oraz inne opłaty w normalnym funkcjonowaniu parafii. Raz jeszcze za każdy przelew dziękujemy.

9. Diecezja ogłasza zbiórkę na zakup respiratorów. Szczegóły w  rozporządzeniu Ks. Biskupa są na naszej stronie internetowej.

10. Świece wielkanocne są do nabycia w kancelarii (czynna od poniedziałku do środy)

11. Mamy nowy witraż, Znalazł się fundator. Bardzo dziękujemy. Do zapłacenia jest tylko  jeszcze 2000zł – za projekt.

12. Niech nadzieja zmiany na lepsze nas nie opuszcza!

 

Gliwice, dn. 2 kwietnia 2020 roku

Czcigodni Księża,
Szanowne Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Diecezjanie!

 

Obecnie przeżywany czas pandemii jest momentem, kiedy wiele środowisk jednoczy się w trosce o zdrowie i życia człowieka. Najbliżej chorych są przedstawiciele służb medycznych: lekarze, ratownicy, pielęgniarki, pracownicy szpitali i przychodni. Oni to, najczęściej z dala od splendoru świateł, diagnozują pacjentów, prowadzą ich leczenie i nierzadko ratują życie. Ich obecność była od zawsze nadzieją dla chorych, którzy w cierpieniu szukali tak wsparcia Boga, jak i ludzkiej pomocy.

Aby wykonywać swoją pracę, służba zdrowia potrzebuje również odpowiedniego sprzętu. Na chwilę obecną kluczowe znaczenie mają respiratory, które są niezbędne w leczeniu ludzi z poważnymi zaburzeniami oddechowymi. Na terenie diecezji gliwickiej zostało już zakupione takie urządzenie jako dar Diecezji Gliwickiej dla Oddziału Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Ponieważ potrzeby są bardzo duże, chcielibyśmy wesprzeć kolejną placówkę medyczną – szpital. Stąd zwracam się z apelem i prośbą do osób duchownych, konsekrowanych oraz świeckich – tworzących Kościół Gliwicki – o włączenie się w dzieło zakupu kolejnego respiratora. Nasza pomoc uratuje komuś życie, a medykom umożliwi realizowanie ich powołania w tych bardzo trudnych warunkach.

Środki potrzebne na zakup urządzenia można wpłacać na rachunek bankowy:

Diecezja Gliwicka ul. Łużycka 1, 44-100 Gliwice

Bank Pekao SA I/O Gliwice nr 60 1240 1343 1111 0000 2337 5479,

koniecznie z dopiskiem w tytule przelewu: RESPIRATOR.

W imieniu swoim oraz pracowników i pacjentów szpitala bardzo dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzą pozytywnie na ten apel. Wiara okazuje się prawdziwa wówczas, gdy staje się miłością – nawet jeśli to miłość wobec anonimowych chorych. Proszę też nieustannie o modlitwę do Boga o ratunek dla nas i ustanie pandemii. O tej modlitwie Was zapewniam.

 

Wasz Biskup
+ Jan Kopiec
Biskup Gliwicki


„ Możesz się wahać, jeżeli potem idziesz dalej”
(Bertolt Brecht)

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Odpust ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej